Københavns Go Klub

Hjem | Spil & bøger | Resultater | Home | Results

 

Scandinavian Open 1988 in Odense

Scandinavian Open Nordic Championship, 21.-23. May 1988 in Odense. 66 participants. McMahon pairing system. Time allowance: 90 min.

Pl.  Name Str. Co. MMS 1 2 3 4 5 6 Point Corr.
 1  Hans Pietsch 4d D 25 25+ 2+ 3+ 4+ 7+ 6+ 6 114/134
 2  Tibor Pocsai 5d H 24 19+ 1- 9+ 6+ 12+ 3+ 5 113/133
 3  Vesa Laatikainen 4d SF 23 14+ 9+ 1- 12+ 4+ 2- 4 115/136
 4  Rob Kok 1k NL 23 8+ 13+ 12+ 1- 3- 7+ 4 113/134
 5  Ulrik Bro-Jørgensen 1d DK 23 6- 26+ 8+ 7- 13+ 12+ 4 108/128
 6  Morten Mortensen 1d DK 22 5+ 12- 13+ 2- 9+ 1- 3 115/136
 7  Burkhard Probst 1d D 22 13- 25+ 14+ 5+ 1- 4- 3 113/133
 8  Achim Klenke 2d D 22 4- 11+ 5- 25+ 10+ 9- 3 112/132
   Ron Admiraal 1d NL 22 18+ 3- 2- 20+ 6- 8+ 3 112/132
10  Jesper Pedersen 2k DK 22 15+ 16- 28+ 11+ 8- 13+ 4 107/126
11  Norbert Neumann 1k D 22 20- 8- 26+ 10- 14+ 19+ 3 105/125
12  Eui Suk Chung 1d S 21 26+ 6+ 4- 3- 2- 5- 2 115/135
13  Dick Riedeman 2d NL 21 7+ 4- 6-   5- 10- 2 112/133
14  Dag von Arnold 1k S 21 3-   7-   11- 5- 2 109/129
15  Thomas Heshe 3k DK 21 10-           4 103/122
16  Andreas Bøhler 2k D 21   10+         3 102/121
17  Li Qingfeng 3k DK 21             4 101/121
18  Finn R. Jensen 1d DK 21 9-           2 62/62
19  Ajeya 1k D 20 2-         11- 1 109/129
20  Sergio Parimbelli 1k I 20 11+     9-     1 107/128
21  Poul Nielsen 3k DK 20             3 100/118
22  Ari Karppinen 3k SF 20             3 100/117
23  Lermite 4k F 20             4 99/116
24  Erik Nielsen 4k DK 20             4 98/116
25  Philipp Storz 1k D 20 1- 7-   8-     1 89/89
26  Thomas Nohr 1d D 20 12- 5- 11-       1 87/87
27  Jin-Sheng Yuan 3k DK 19             2 102/121
28  Rune Tenghamn 3k S 19     10-       2 100/100
29  Yang Bing 5k DK 19             4 96/113
30  Dan Lidstrøm 4k S 18             2 94/111
31  Hengyi Shen 5k DK 18             3 88/105
32  Peter Dijkema 2k NL 18             0 20/20
33  Marino Bandiera 5k DK 17             2 89/106
34  Henning Nielsen 6k DK 17             3 86/100
35  Kirsten Hartmann 7k D 17             4 80/94
36  Ralf Hindil 5k D 17             2 73/73
37  John Nielsen 6k DK 17             1 35/35
38  Finn Th. Nielsen 4k DK 17             1 33/33
39  Lone Mortensen 6k DK 16             2 32/32
40  Hessu Levanto 8k DK 15             3 81/91
41  Sigurdur Haraldsson 7k IS 15             2 75/89
42  S-E Korsner 8k S 15             3 75/88
43  Sten Rudkjøbing 10k DK 15             5 67/77
44  Esben Pedersen 5k DK 15             0 24/24
45  Mikkel Thielemann 8k DK 14             2 72/83
46  Harald Schwarz 10k D 14             4 65/75
47  Ralf Pfeifer 7k D 14             1 64/64
48  Kerstin Andersson 10k S 13             3 71/83
49  Lisbeth Hagen 12k DK 13             5 55/63
50  John Madsen 9k DK 12             1 68/68
51  Gøran Nielsson 12k S 12             4 55/64
52  Daniel Fehrman 11k S 11             2 64/74
53  Michael Besser 11k DK 11             2 55/63
54  Per Hagedorn Jensen 14k DK 11             5 45/51
55  Kristinn Torfasson 10k IS 10             0 69/80
56  Ole Wium 14k DK 10             4 44/48
57  Kim Svendsen 14k DK 9             3 57/63
58  Niels Gundesen 14k DK 9             1 4/4
59  Per Jacobsen 15k DK 8             3 53/60
60  Mogens Krone 15k DK 8             3 44/50
61  Steffen Appelqvist 15k DK 8             3 41/44
62  Lise-Lotte Frisch 16k DK 7             3 34/37
63  Niclas Lønnbro 17k S 6             3 38/41
64  Anders Wideløv 17k S 6             3 36/39
65  Ian P. Semey 17k DK 4             1 38/41
66  Britta Jonsson 17k S 3             0 31/31

Nordic  Champion was Vesa Laatikainen.

I will type in the detailed results later.

(Source: Go-Nyt nr. 66)

Updated 2003-11-06 by  Torben Pedersen